Powrót świętych

Gdyż Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć i oddać swoje życie na okup za wielu. Marek 10:45

Andrzej Bobola jest jednym z najpopularniejszych polskich świętych, męczennikem Polski. W 1657 roku, podczas jego czynności misjonarskich, kozacy Bohdana Chmielnickiego ujeli i torturujac zamordowali misjonarza.


Jego ciało zostalo w całości znalezione w roku 1701. W 1853 roku Pius IX. Beatyfikowal Bobole, a w 1938 roku Pius XI. kanonizował go. Ciało, znajdujace sie w Wloszech, a potem w ZSRRU zostalo zwrocone Polsce, i był przewozone pociagiem po calym kraju.


Oczywiscie w katolickej Polsce bylo to wielkie społeczne wydarzenie. Pociąg zatrzymywal sie na dlugi czas na przystanku, wierne piegrzymowali ku trumnie. Polska Agencja Telegraficzna (PAT) wykonala raport traktujacy o trasie pociagu.

Za Wiarę i Ojczyznę

Jedno ze zdjec zostalo zrobione dokladnie na tym przystanku, który w 1938 roku nosil nazwe „księstwo Habsburga”.

Wierne nap rzystankim Oswięcima

Trzy lata pozniej najwazniejsi polscy duszpasterze powróca tutaj; między nimi byl rowniez byly duszpasterz Lwowa duszpasterz, Maximilian Kolbe.

Maximilian Kolbe – na lewo z broda – w 1938 roku, a środku jest prezydentem Ignacym Móscickim.

Pierwszego sierpnia 1941-ego roku komendand lagra skazal 10 osob na śmierć. Między nimi znajdowal sie oficer Franciszek Gajowniczek. Sluchawszy wyroku Gajowniczek zaczal płakać: "Co bedą z moją żoną i moimi dziecmi?". Kolbe za to przyjal wyrok spokojnue. Więzniowie zostali razem zamknieci w jaskini-pozostawieni na smierc glodowa. W ciągu dwóch tygodni dalo sie slyszec modlitwe i pieśni plynace z jaskinie. Wszyscy z przebywajacych tam-zgineli. Kolbe zostal zamordowany pozniej za pomoca zastrzyku z trucizna. Jego ciało trafilo do krematorium-tak jak miliony innych.

Franciszek Gajowniczek

W 1971 roku Pawel VI beatyfikowal Maximiliana Kolbe, a w 1982 roku polski papież Jan Pawel II kanonizował go. Franciszek Gajowniczek pojawil sie na uroczystosciach, zmarl natomiast w 1995 roku w wieku 94 lat.

Obraz Maximiliana Kolbi w Szombathelyu, Węgry

Dziekuję bardzo pomóc Joanni, mojej profesorki.

No hay comentarios: